Ei ole lihtne eksportida Eesti lahendusi

Pildil on Lodge Adulala (Etioopia) puhkemaja, kus me perega hiljuti puhkasime. Väga ilus koht, soovitan.

Olen viimased 10 aastat tegelenud selle nimel, et saaks kapitaliseerida meie e-riigi saavutuste pealt, et saaks Eesti lahendusi eksportida. Pean tõdema, ei ole lihtne maailmas läbi lüüa, konkurents on mega-tihe.

Kogemus näitab, et väikestel Eesti tarkvaratootjatel (kõik meie e-lahenduste firmad on pisikesed tegijad rahvusvahelisel turul) puudub reaalne võimekus läbi lüüa maailma turgudel sellises mastaabis, mis võimaldaks neile jätkusuutlikku tootearenduse rahastamist. Kõik senised kogemused näitavad, et suured Ameerika, Aasia ja Lääne-Euroopa tootjad suudavad erinevate meetoditega lämmatada väärtuspõhist konkurentsi, kus eestlastel on eelis, ning suruda peale omad mängureeglid.

Eesti tarkvaratööstusele on vaja hüppelauda, et kinnistada end maailmakaardile, et saada tuntust ning rajada jätkusuutlik tootearenduse raamistik, mis võimaldab teenida raha peamiselt intellektuaalomandi müügist. Selliseks hüppelauks võiks olla Aafrika. Peab otsima häid regionaalseid partnereid, kes saaksid enda peale võtta müügifunktsiooni, mis oleks tõhus ja tulemuslik tänu kohalike olude tundmisele. Mulle tundub, selliseks partneriks võiks olla Mauritiuse IT tööstuse assotsiatsioon (MITIA). Neil on meiega sarnased ambitsioonid ning teatud kapatsiteet paistab ka olemas.

CHQKCEAL